Törökország kimenekíti állampolgárait Líbiából
Törökország kimenekítette mintegy háromezer állampolgárát szerda reggel a kelet-líbiai Bengáziból - közölte az ankarai külügyminisztérium.
Törökország kimenekítette mintegy háromezer állampolgárát szerda reggel a kelet-líbiai Bengáziból - közölte az ankarai külügyminisztérium.
Az arab országokban kialakult forradalmi láncreakciót sokak szerint egyetlen ember, egy 26 éves tunéziai utcai árus indította el, aki mára hőssé vált. Bár tettének hatása tagadhatatlan, legendájában, ahogy az a legendákkal lenni szokott, akadnak homályos részletek.
Az arab világ zavargásai elég messzinek tűnnek, pedig nagyon is közelről érint bennünket az olajár vad emelkedése és a nemzetközi élelmiszerpiac toronymagas árhulláma. Senkinek ne legyen kétsége, a piaci változások nekünk is kényelmetlenségeket okoznak, legfeljebb a megélhetésünket nem érezzük oly végzetesen fenyegetve miattuk, mint az arab országok tüntetői.
Az al-Dzsazíra arab hírtelevízió egy amatőr videofelvételt közvetített, amely Abdel Fattah Junesz al-Abidi belügyminisztert íróasztalánál ülve mutatta, amint felolvassa a nyilatkozatát, és sürgeti a líbiai hadsereget, hogy csatlakozzon a néphez és annak "legitim követeléseihez".
Szanaában, Jemen fővárosában a kitartóbb tiltakozók már második éjszakájukat töltötték az egyetem melletti, a kairói tiltakozások központja után Tahrír (Felszabadulás) térnek átkeresztelt közterületen.
A tömeg most is bahreini főváros Gyöngy teréről indult, s az egyik sugárút három kilométer hosszan megtelt emberekkel.
"Magyarország kész kapcsolatait minden korábbinál magasabb szintre fejleszteni Líbiával, és abban érdekelt, hogy minél több magyar vállalat vehessen részt az ország fejlesztésében, egyúttal támogatja a líbiai érdekeltségű vállalatok további befektetéseit hazánkban" - hangzott el Schmitt Pál és Moammer Kadhafi tavaly november végi találkozóján. Az észak-afrikai országban zajló véres összecsapások azonban vélhetően keresztülhúzzák a terveket.
Iszonyatos videó látott napvilágot a YouTube-on. Állítólag líbiai katonák összeégett holtteste látható rajta.
Moammer Kadhafi líbiai vezető megölésére szólított fel hétfőn egy rendkívül nagy tekintélynek örvendő arab hitszónok.
Kadhafi egyik diplomatája tagadja, hogy légierőt vetettek volna be a tüntetők ellen Líbiában.
A CNN meg nem erősített hírei szerint helikopterekről támadják a tüntetőket Líbiában. Korábbi hírek szerint repülőkről is lőtték (vagy esetleg bombázták) a tömeget az észak-afrikai országban. Kadhafi távozását cáfolták a helyi illetékesek, jóllehet korábban brit források erről számoltak be.
Hétfő délutáni, esti hír szerint két líbiai vadászgép érkezett Máltára. A CNN a furcsa landolás okaira is megpróbált fényt deríteni.
Sorra mondtak le hétfőn a világban Líbia nagykövetei, tiltakozásul a Moammer Kadhafi vezette rezsim tüntetők elleni fegyveres támadásai miatt.
Harci repülőgépek bombáznak számos helyszínt Tripoliban - mondta a líbiai főváros egyik lakosa hétfőn este élő adásban az al-Dzsazíra arab hírtelevíziónak.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma felszólította Líbiában dolgozó alkalmazottjait, hogy amennyiben feladatuk nem kulcsfontosságú, akkor hagyják el az országot.
Elítélték az európai külügyminiszterek a kormányellenes tüntetők megölését Líbiában hétfői rendkívüli brüsszeli ülésükön. Eközben hatékony megoldásokat keresnek a térség átalakulásának támogatására és a menekültkérdés megválaszolására.
Két Líbiából érkező, Máltán landoló harci repülőgép miatt készültségbe helyezték az olasz légierőt.
Marokkó a "legsürgősebben" meg fogja hozni a szükséges reformintézkedéseket - jelentette ki Halaid Naciri távközlési miniszter hétfőn, egy nappal azután, hogy politikai reformokat követelő, erőszakba torkolló tüntetésekre került az ország több városában.
Életét vesztette egy kormányellenes tüntetés egyik résztvevője hétfőn Jemenben, Áden városában; kórházi források szerint a biztonsági erők lőtték le a férfit. Ezzel tizenkettőre emelkedett az öt napja tartó utcai tiltakozások halálos áldozatainak száma a dél-jemeni kikötővárosban. A tüntetők autógumikból barikádot emeltek, és meggyújtották.
Továbbra is az utazásra nem ajánlott országok I. kategóriájában van Egyiptom és Tunézia.